Wire Mesh
Our product range includes a wide range of pvc coated g.i. chain link fencing mesh, 316 stainless steel crimped wire mesh, all size g.i. wire welded mesh, all size wire welded mesh, stainless steel crimped wire mesh and stainless steel welded wire mesh.
PVC Coated G.i. Chain Link Fencing Mesh
Approx. Price: Rs 100 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Length | 300 m |
| Mesh Size | 75 X 75 mm |
| Usage/Application | Fencing |
| Thickness | 1-8mm |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Surface Finishing | PVC coated |
| Colour | Silver |
| Usage / Application | Industrial |
| Roll Weight Kg | 100-200 kg |
Backed by expert and experienced professionals, we provide
PVC coated G.I. Chain link fencing mesh.
316 Stainless Steel Crimped Wire Mesh
Approx. Price: Rs 60 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Material | SS316L |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Sqaure |
| Usage/Application | Medicinal Purpose |
| Diameter | up to 20mm |
| Finishing | Polished |
| Pattern Type | Crimped |
We are one of the well-distinguished companies in the market that are offering
316 Stainless Steel Crimped Wire Mesh.
All Size G.i. Wire Welded Mesh
Approx. Price: Rs 60 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Weave Type | Sqaure |
| Diameter | 20- 30 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Mesh Size | 0-10 per inch |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage | Agricultural |
We are engaged in offering product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.Available in different colors & sizes
ALL SIZE WIRE WELDED MESH
Approx. Price: Rs 60 / KgGet Latest Price Product Details:
| Type | Electric Wire Mesh |
| Weave Type | Sqaure |
| I deal in | New Only |
| Finishing | Polished |
| Diameter | 10- 20 mm |
| Pattern Type | Crimped |
| Technique | Hot Rolled |
We are amongst the most well-known entity, widely engrossed in offering an optimum quality range of
SS 316 Crimped Wire Mesh.
Stainless Steel Crimped Wire Mesh
Approx. Price: Rs 60 / KgGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Weave Type | Sqaure |
| Diameter | up to 20mm |
| Finishing | Polished |
| Pattern Type | Crimped |
| Technique | Hot Rolled |
We are engaged in offering product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.Available in different colors & sizes
Stainless Steel Welded Wire Mesh
Approx. Price: Rs 60 / KgGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Weave Type | Sqaure |
| Diameter | up to 20mm |
| Finishing | Polished |
| Pattern Type | Crimped |
| Technique | Hot Rolled |
Owing to our in-depth knowledge of this domain, we are specialized in providing
Stainless Steel Welded Wire Mesh.
ALL SIZE SQUARE CRIMPED MESH
Approx. Price: Rs 70 / KilogramGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Weave Type | Hexagonal |
| Type | Expanded Wire Mesh |
| Thickness | 1.2 -6mm |
| Mesh Size | 0-10 per inch |
| Wire Diameter | Up to 20mm |
| Surface Finish Coating | Polished |
| Usage | Industrial |
| Pattern Type | Crimped |
Our company has mastered the art in providing Square Crimped Meshe.
Features:
Optimum stability
High tensile strength
Impact resistance
Approx. Price: Rs 60 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Material Grade | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
| Weave Type | Sqaure |
| Diameter | up to 20mm |
| Finishing | Polished |
| Pattern Type | Crimped |
We are engaged in offering product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.Available in different colors & sizes