Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Barbed Wire |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Colour | Silver |
| Usage / Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Kg |
| Wire Gauge | 24 SWG |
| Application Area | for Construction |
| Surface Finish | Hot Dipped |
| Wire Diameter | 6 mm |
| Packaging Type | Coils |
| Color | Silver |
We are engaged in offering product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.Available in different colors & sizes
Product Details:
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Material | PVC |
| Roll Length | 45m |
| Color | Green |
| Usage/Application | Fencing |
| Coating Thickness | 1-8mm |
| Weight | 100-200 KG |
| Surface Finishing | PVC coated |
Our company has mastered the art in providing 4 MM Dia PVC Coated Fencing Wire.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kilogram |
| Application Area | for Construction |
| Diameter | 3 mm |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Packaging Type | Coils |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Thickness | 1.20 - 6mm |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Function | Binding Wire |
| Color | Silver |
| Material | Iron |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Is It Customized | Customised |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kilogram |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Fencing |
| Suitable for | Construction |
| Color | Green |
| Finish | PVC coated |
| Packaging Type | Bundle |
| Weight | 100-200 KG |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Kilogram |
| Wire Material | Iron |
| Tensile Strength | 50 MPa |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Harsiddh Wire |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Coils |
| Finishing | Hot Rolled |
We are one of the well-distinguished companies in the market that are into providing All Size ( 6 To 30 Swg ) G.i.& M.s Tata Wire
Features:
Safe in use
Longer service life
Quality tested
Product Details:
| Thickness | 4.00 MM TO .055 MM SIZE |
| Usage/Application | Industrial,Commercial. |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
| Type | Galvanized |
| Material | Iron |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
Product Details:
| Gauge Size | 13 |
| Thickness | 1- 3 mm |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Function | Binding Wire |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
| Material | Iron |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Is It Customized | Customised |
Product Details:
| Gauge Size | 8 |
| Thickness | 1- 6 mm |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Function | Binding Wire |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
| Material | Iron |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Is It Customized | Customised |