Product Details:
| Wire Material | Galvanized Iron |
| Gauge Size | 8 |
| Gauge | 12 |
| Thickness | 1- 2mm |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finish | Polished |
| Function | Binding Wire |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
| Type | Galvanized |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Is It Customized | Customised |
We are one of the well-distinguished companies in the market that are into providing Galvanized Iron Binding Wires.
Features:
Safe in use
Longer service life
Quality tested
Product Details:
| Wire Material | Galvanized Iron |
| Quantity Per Pack | 30-40 kg |
| Gauge | 12 |
| Thickness | 1.6 mm |
| Wire Color | Silver |
| Function | Binding Wire |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
| Material | Iron |
| Type | Galvanized |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
Product Details:
| Wire Material | Galvanized Iron |
| Gauge Size | 19 |
| Thickness | 1- 2 mm |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Function | Binding Wire |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
| Type | Galvanized |
| Material | Iron |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Is It Customized | Customised |
Keeping the diverse requirements of customers in mind, we are instrumental in providing Galvanized Iron 19 Gauge Binding Wires.
Features:
Non-corrosive
Optimum tensile strength
Excellent finish
Product Details:
| Wire Material | Galvanized Iron |
| Gauge Size | 12 |
| Usage/Application | Industrial,Commercial |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finish | Polished |
| Surface Treatment | Hot Dip Galvanizing |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Application Area | for Construction |
| Surface Finish | Hot Dipped |
| Gauge Size | 20 |
| Wire Color | Silver |
| Thickness | 1- 6 mm |
| Wire Material | Galvanized Iron |
| Packaging Type | Bundle |
| Color | Black |
| Material | Iron |
Product Details:
| Thickness | 1- 6 mm |
| Wire Gauge | 8 |
| Is It Customized | Customized |
| Surface Finishing | Polished |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
Product Details:
| Gauge | ALL SIZE |
| Thickness | 1- 6 mm |
| Quantity Per Pack | 55 TO 75 KG |
| Wire Material | M.S. BANDING WIRE |
| Wire Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
Product Details:
| Material | Galvanized Iron |
| GSM | 40 GSM |
| Length | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |